20 Mayıs 2013 Pazartesi

Stonhenge - Salisbury ve Bath

Londra'ya yerleşmemizin öncesinde defalarca tatile gelmeme rağmen malesef bu 3 yeri hiç duymamıştım.  Kısa süreli tatillerde gidilmesi bir parça yorucu olabilecek uzaklıkta bir gezi yapmayı gerektiriyor. Bu nedenle de Londra' yı anlatan gezi yazılarında pek fazla bahsi geçmez. Ama Londra dışına da çıkıp görebilecek durumdaysanız bu 3 lü turu yapmanızı tavsiye ederim.


Bu gezi için öncelikle 3 farklı seçenek var 1- Londra'dan otobüsle tura çıkmak 2-Trenle Amesbury e gidip oradan otobüsle tura başlamak ve 3- Gezinin tamamını arabayla yapmak. Biz 3. seçeneği yaptık ama Amesbury'den turla gezen arkadaşlarım da oldu.


1- Stonhenge


Ne amaçla ve kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen bu binlerce yıllık taşlardan oluşuyor. Devasa büyüklükteki bu taşların tarihi biraz karışık. Bilet aldıktan sonra çok yakınlarına gidemeseniz de uzaktan yeşil alanda size ayrılmış yoldan yürüyerek çevresinde dönebiliyor, bir yandan da girerken alacağınız kulaklıklardan tarihçesini dinleyebiliyorsunuz. Mekan olarak çok geniş ve boş bir alanın ortasında yer alıyor içinizdeki derinlik ve doğa duygularını canlandırıyor. Ben taşlardan ziyade uzaklarda bize şaşkın şaşkın bakan kıvırcık İngiliz koyunlarının fotografını çekmek istedim ama kameramın zoom u onları net şekilde çekmeme izin vermedi malesef. Zaten yol boyunca da sağlı sollu yeşilliklerde özgürce dolaşan koyun ve kuzulara bayılmıştım. 

Taşların etrafında bir tur attıktan sonra hele bir de eğer kışın gittiyseniz donarak kendinizi hemen arabanıza atmak isteyebilirsiniz. Mekan çok geniş, düz ve açıklık olduğu için çok kuvvetli bir rüzgar var. Turunuz esnasında da yağmur yağar ise kaçacak bir yeriniz olmayacak buna uygun giysi ve ekipman ile gitmenizi tavsiye ederim.


2-Salisbury CathedralFloransa Katedralinden sonra gördüğüm en görkemli katedral diyebilirim. Dışarıdan göründüğünden daha büyük ve geniş içerisi. Özellikle ortasındaki vaftiz havuzu çok hoş. 

İçerisinde sindire sindire bir tur atmanız yarım saati bulacaktır sonrasında da shop kısmına girip hatıra birşeyler alabilirsiniz. İçersinde gelen misafirlerin soluk alabilecekleri gayet çok çeşitli yiyecek ve içecekleri olan bir cafesi de var.


3-Bath

Neredeyse 2 yılın sonunda tam da ben de İngiltere'de tüm şehirler birbirinin aynıymış hissi uyanmaya başlarken tamamen ve çok farklı bir şehirle tanıştım.

Farklı mimari yapısı ve sokaklarıyla Bath tam anlamıyla Roma mirası bir şehir. Günün son durağı olarak bu şehre girdiğimiz anda kendimi yenilenmiş hissettim.

Ama bu kadar 'yenilenme' bana yetmez diyorsanız bizim yaptığımız gibi şehirdeki SPA merkezinin yolunu ( http://www.thermaebathspa.com/ ) tutabilirsiniz. 

Eğer haftasonu gidecekseniz kalabalık olabilir ama içeride bunu pek hissetmiyorsunuz.  İçerisinde biri kapalı diğeri açık olmak üzere 2 havuz, sıcak buhar odaları ve duşlar var. Kapıda kuyruk görebilirsiniz şaşırmayın çünkü burası bildiğim kadarıyla tek thermal havuzları olan SPA merkezi.
İçeride sizi çeşitli paketler bekliyor. Bu paketlerden birini seçip kolunuza bir bileklik takıyor ve içeriyi keşfe dalıyorsunuz. Yanınızda hiçbirşey götürmemiş olsanız bile içeride mayodan terliğe herşey var. Havlu, bornoz ve terliği kiralayabiliyor diğer şahsi ihtiyacınız olabilecek şeyleri satın alabiliyorsunuz. Kiralamayla ilgili ücretler ve paket fiyatları sitelerinde mevcut. Biz 'new royal bath' ı seçtik. Eğer masaj yada başka bir bakım istiyorsanız önden randevu almanız gerekiyor. Yok sadece SPA için gidiyor iseniz rezervasyona gerek yok. 

Ufak bir tavsiye, eğer havanın soğuk olduğu bir günde SPA ya gittiyseniz ilk olarak terastaki açık havuzdan başlayın. Güzel şehrin manzarası eşliğinde, üstünde dumanlar tüten havuzun keyfini çıkartın. Saçlarınız ıslanmadan bu havuza girerseniz hiç üşümüyorsunuz. Ayrıca içeride fön makinaları var mevcut. 


iyi dinlenmeler :)

2 yorum:

  1. çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık.
    bir de ingiltere vizesi için adım adım nasıl ingiltere vize rehberi burada:
    http://www.dunyayigeziyorum.com/2014/05/ingiltere-turist-vizesi-alma-rehberi_25.html

    YanıtlaSil
  2. 1 aydır İngilteredeyiz ve 4,5 ay daha buradayız☺️ Bath şehrini bir arkadaşım tarafından çok tavsiye edilince araştırmaya başladım ve gitmeden bayıldım. Umarım en kısa sürede gidebiliriz. Bu faydalı paylaşımınız için çok teşekkürler . Elinize sağlık

    YanıtlaSil