5 Mayıs 2013 Pazar

İlginç Bir Deneyim : Medieval Banquet



Aylar önce bir arkadaşım bana bu linki attığında çok heyecanlanmış ve en kısa sürede bu mekana gitmek için planlar yapmaya başlamıştım. Ama bir türlü kalabalık bir grubu toplayamadık yada hava koşulları pek müsait olmadığı için dün geceye kadar beklemek durumunda kaldık.

Mekan her ne kadar restaurant olsa da rezervasyon yaparken menüde ne olduğunu sormamıştık bile çünkü ilgimizi çeken şey 1-ortam 2-kostümlerdi.

Mediaval Banquet, Londra'da siradisi bir resturant arayanlar icin bicilmis kaftan. Tam anlamıyla bir orta çağ konseptiyle tasarlanmış. Tuğla tuvarlar, loş ışıklar, ince uzun masalar, üzerlerinde ortaçağ kostümleri olan garsonlar ve fonda piyano tınıları. Eğer konsepte uyum sağlamak daha da fazla havaya girmek istiyorsanız giysi kiralamanız mümkün (10 pound). Yemek ve içki dahil mekan ücreti ise 50 pound. Biz gitmeye karar verdiğimizde internette indirimli biletler bulmuştuk ve 2 kişilik biletler için 65 pound ödemiştik. Biletler 7 ay süreyle geçerliydi, gitmek istediğinizde birkaç gün öncesinden rezervasyon yapmanız geçerli.

Kapılar saat 19:15 de açılıyor. Salona girdiğinizde sizi tahtına kurulmuş şekilde kral 8.Henry karşılıyor. Tarih bilgimizden kendisinin pek güleryüzlü ve sempatik bir kral olmadığını bilsek bile Kral sizinle fotograf çektirmeye hayır demiyor.

Biz girer girmez kostümlerimizi aldık ve hemen ortama adapte olduk. Masanıza geçtiğinizde sizi kocaman somun ekmekler, koca bir karaf şarap ve bir sürahi bira karşılıyor. Ekmekler bence çok lezzetliydi yada ben çok açtım bilemiyorum :)

Saat 19:45 de kral ve kraliçe kostümleriye salona girip şarkılar söylemeye başlıyorlar, ilk girizgah şarkıdan itibaren de her şarkı faslında yeni bir yemek geliyor.

1- Çorba (koyu kivamli hafiften suzme mercimek corbasini andiriyor)
2- Peynir ve şarküteri tabağı (icerisinde cedar peyniri ve jambon ve turevi etler var)
3- Tavuk ve sebze (kazanlarda firinlanmis tavuk ve yine firinlanmis klasik Ingiliz usulu tatli patates,havuc ve turp)
4- Elmalı Turta

Konsept olarak ortaçağ görünümü yemeklerde de devam ediyor. Yemekler bu yüzden son derece basit ama doyurucu. Dediğim gibi menusunden ziyade farklı konsepti için gidilecek bir yer. Ben yemeklerin çok lezzetli olmalarını beklememiştim ama gayet doyurucuydu.

Masanızda şarap, su yada bira bittikçe tüm masa olarak hep bir ağızdan 'wench' diye bağırıyorsunuz. Yani bir nevi 'garson!'  diyorsunuz. Bunu derken masaya da vuruyorsunuz. Zaten gece boyunca alkış yerine masaya vuruyorsunuz. Masadaki gümüş tabak çanaklar sayesinde epeyce bir gürültü çıktığını söyleyebilirim.

Yemek boyunca ufak tefek şovlarla sizi eğlendiriyorlar. Tüm bu fasıl saat 22:30 a kadar sürüyor ve en son tatlı servisine kadar tüm içkiler sınırsız. Ardından ise dj müziği çalıyor ve 1 saat daha mekan açık kalıyor.


Kalabalık gittiğinizde daha eğlendirici olmakla birlikte farklı bir Londra akşamı geçirmek isterseniz çift olarak da gidebilirsiniz.















Hiç yorum yok:

Yorum Gönder